Zpěvačka, moderátorka a muzikálová herečka Heidi Janků koncem listopadu oslaví čtyřicátiny. Dvojnásobná bronzová Zlatá slavice si připomněla dvacet let profesionálního zpívání, a tvrdí : "Nikdy jsem nic nedostala zadarmo!" A i za současný návrat na televizní ibrazovky do éteru a výsluní vůbec zaplatila pořádnou daň v soukromém životě.

Jak se chystáte oslavit blížící se čtyřicátiny?
Nejsem vyznavačem velkých oslav, a proto to bude spíš několik komorních oslav s nejbližšími.Sama jsem si k narozeninám nadělila nové album Zlatej důl jsem přece já a nový dům, který ale budu dvacet let budu zplácet.
Věříte v Boha?
Ne. Zatím mě ani ti, kteří v Boha věří, nevysvětlili, proč jsem přišla o mámu v jedenácti a proč mi o deset let později zahynul brácha...
Co se stalo bratrovi?
Zabil se v autě. Byl jedním z mála lidí, kterým jsem se mohla svěřit i s velice důvěrnými věcimi.
A co mamince?
Onemocněla rakovinou.
Jak jste to nesla?
Těžce. Máma mi moc chyběla. Na pubertu moc ráda nevzpomínám. Musela jsem být zcela samostatná. Vyrůstala jsem mezi svým o deset let starším bratrem a bratrancem, a mimo táty se o mě starala teta. Problémy jsem ale začala velice brzy začala řešit a kompenzovat zpíváním. Moc my to pomáhalo. Byla to hodně tvrdá škola. Díky ní jsem se naučila rychle rozhodovat a dodneška mě to ulehčuje život.
Jak se na vaše zpívání díval táta?
Vůbec mu nebyl nakloněn. Spíš si mě představoval jako profesorku matematiky nebo programátorku. Naše větší konflikty začaly, když jsem byla na gymnáziu. Nikdy mě neuhodil, ale taky si nebral servítky a neříkal mě moc hezké věci. Když mi bylo osmnáct, po jedné hádce mi řekl, že jsem plnoletá a že si mám najít bydlení někde jinde. A tak jsem šla.
Jak jste tehdy celou situaci vyřešila?
Vdala jsem se a otce v afektu ani nepozvala na svatbu. Od té doby jsme se jen několikrát potkali. Dost mě ranilo, když mi jednou řekl, že zpívám pěkné odrhovačky.
Jaký je mezi vámi vztah dnes?
Otec před dvěma měsíci zemřel. Už jsme se nestihli usmířit. V podstatě se upil a ukouřil k smrti. V nemocnici uvedl, že nemá žádné příbuzné a až týden po smrti mě vypátrala ostravská sociálka. Zrovna ve chvílích štěstí když jme se s manželem stěhovali do nového domu a ve studiu jsem zpíval písničku Pták funebrák, umíral mi táta a já to ani nevěděla.
Byla jste mu na pohřbu?
Samozřejmě.
Proč jste se poprvé rozvedla?
Manžel byl horník. Bydleli jsme u jeho maminky a hodně času trávil s kamarády. Naše rozpory vyvrcholily v době, když jsem začala koncertovat. I když mě v začátcích velmi podporoval nakonec mu začalo vadit, že při zpívání nestíhám pečovat o domácnost. A taky jsem v té době začala mít ráda Ivoše. Ivoše.
Nemrzí vás, že jste se rozhodla nemít děti?
Zatím mě nemrzí nic, co jsem v životě udělala. Myslím, že žiju plnohodnotný život, I když bez vlastních dětí.
Nemáte strach, že budete na stará kolena osamělou zpěvačkou která bude jen vzpomínat na bývalou slávu a litovat toho, že neměla děti?
Znám spoustu starších lidí, kteří mají vlastní děti a velkou rodinu a stejně jsou sami.Třeba se do budoucna zjednoduší možnost adopce a na stará kolena budu mít velkou rodinu. To vše zatím nechávám osudu.
Co pro vás znamená Ivo Pavlík?
Po umělecké stránce je to můj >>stvořitel<< a dodnes velký rádce. A v soukromém to je můj manžel, táta, kamarád a nejlepší přítel.
Máte hodně opravdových přátel?
Pouze jednoho a tím je Ivo. Vlastně dva. I pes Falco je můj skutečný přítel. Mám spoustu dobrých známých, to ano, ale opravdové přátele jen dva.
Vystupujete pod jménem Heidy. Je to skutečně vše křestní jméno, nebo umělecký pseudonym?
Jmenuju se tak. Rodiče mi tohle u nás poněkud netypické jméno, dali pod vlivem hezkého filmu a knížky Heidy - děvčátko z hor. Byl to výborný nápad, protože Heidy je krátké,výrazné a dobře zapamatovatelné jméno. První muž se jmenoval Zbyněk Janků.
Které pěvecké idoly, jste si v mládí lepila v pokojíku nad postel?
Žádné. Od otce bych za to dostala.
aktualityterminyheidiaktivityrepertoardiskografievideofotkydoporucujikontakt