Správná žena je i také dobrá herečka

Úvodem bych se Vás rád zeptal jak jste se dostala k nabídce pro roli Sněhové královny, a co Vás na tom oslovilo že jste přijala?
Vlastně ani pořádně nevím jak jsem se k této nabídce dostala. Jednoho dne zavolala produkce, ale myslím si, že takové dlouhé prsty za tím má moje kolegyně Petra Černocká, která byla oslovena jako první, aby hrála roli Sněhové královny, ale když dostala do ruky scénář, tak se trochu lekla, jelikož se domnívala, že bude mít za úkol pouze zpívat, ale samotné vystoupení obsahuje i hodně hereckých akcí, a tak se domluvila s produkcí kdo by jí mohl alternovat a padlo moje jméno. Vpodstatě ve stejnou dobu se rozhodlo, že muzikál Jeptišky, ve kterém jsem rovněž učinkovala končí, a tak jsem se rozhodla nabídku přijmout.
Jaký je dětský divák?
Myslím si, že dětský divák je úžasný, ale rozhodně by se neměl pdceňovat, protože děti jsou někdy vnímavější než dospělé publikum. Dětský divák Vám dá bezprostředně najevo jestli se nudí nebo baví.
A jak se Vám daří udržet dětskou kázeň během představení?
Těžce, ale záleží na tom jak a kdy. Když se hraje na nějakém velkém stadioně nebo na den dětí, tak je při velkém počtu dětí těžké udržet jejich pozornost, zvlášť když je z jedné strany kolotoč a z druhé střelnice. Mám takovou zkušenost, že program pro děti by neměl být delší než hodinu a čtvrt. Pokud sedí jako např. v divadle tak může být delší.
A máte na děti nějaký fígl?
Snažím se k dětem chovat úplně normálně, protože se necítím být nějakou hvězdou. Když děti chtějí autogram a přijdou za mnou na jeviště nebo do šatny, tak je nikdy neodmítám a když mají nějaké problémy mohou za mnou přijít a ráda si s nimi vždy popovídám.
Jaký je rozdíl mezi Já jsem já, Dívčí internát, Kuře na grilu a dnešní interpretací Heidi Janků?
Velký, protože doba těchto písní byla dobou kdy jsem začínala, a já jsem byla jedna z těch dívek, které touží být zpěvačkou. Naštěstí se mi to povedlo. Byla náhoda, že jsem se setkala s takovým člověkem jako byl Ivo Pavlík, který postavil kapelu a řekl kterým směrem by se ta hudba měla ubírat. A trefil se. Na jevišti jsem neustále tancovala, lítala, zpívala jsem rychlé písničky, takuvaně byla jsem trochu svým projevem drzá a nikdo v tu dobu takový nebyl. Od té doby uplynulo mnoho let a já už dneska nejsem holka, ale ženská, neříkám že zralá, protože zrát budu ještě hodně dlouho. O životě už vím své a zažila jsem si své a mé nové písničky bych chěla aby nebyly až takové ty prvoplánové, ale aby to byly písně, které posluchači něco řeknou, i když mám takovou zkušenost, že když někde vystoupím tak po mě lidé stejně chtějí Dívčí internát a Kuře na grilu.
Jak s odstupem času hodnotíte ty léta prvopočátků, udělala by jste dnes něco jinak?
Asi ne. Samozřejmě, že ta doba byla jiná, byl tady komunismus. Všechno bylo na jednu stranu složitější, ale na druhou zase jednodušší, protože ten trh nebyl přesycený jako je dnes. Možná, že dneska kdy bych měla 18 let, že by se mi to nepovedlo, protože ta konkurence je skutečně velká. Ale já nelituji ničeho, jelikož jsem chtěla být zpěvačkou už od malička a to se mi nakonec vyplnilo.
Ten provokativní styl oblékání jste si ponechala i dnes při koncertech?
Ano J. Lidi to stále ode mě očekávají. Samozřejmě spíš tak rafinovaně mě můžete vidět věhat po jevišti v kraťasech, když tam mám prostor. Dodneška patřím k temperamentnějším zpěvačkám, které jezdí zpívat k dětem i dospělím po vlastech českých.
Co jste dělala po roce 1990?
Po sametové revoluci jsme skončili s kapelou, ani ne tak kvůli revoluci, ale manžel dostal zajímavou nabídku napsat muziku ke kreslenému seriálu a odstěhovali jsme se na třičtvrtě roku do Monaka, postupem času jsem se začala navracet na hudební scénu a za to období jsem nazpívala tři alba první vyšlo na začátku devadesátých let, druhé v roce 1997 a v současné době jsme vyprodukovali poslední sólový projekt, který je od minulého týdne v prodeji. Album má název Zpověď a podle mého mínění patří k tomu nejlepšímu co jsem kdy nazpívala, kromě nových skladeb jsme zde např. oprášili a dali do nového hudebního kabátu starý hit s názvem Zvědavá. Ze starých známých skladeb na albu zazní v novém aranžmá ještě dvě a to Tvrdohlavá holka a Fotku od Vaša Patejdla.
Kde a kdy Heidi Janků zjistila, že v ní také dříme herečka?
To jsem věděla od začátku J. Každá správná žena je i dobrá herečka.
Přijala by jste dramatickou roli, kdyby Vám byla nabídnuta?
Tou je pro mě tak trochu i role Sněhové královny, ze začátku tady zazněly i připomínky, že jsem trošku pavlačová Sněhová královna, protože ve mě pořád pulsuje život a je pro mě těžké ukáznit ruce a být taková ta vážná Sněhová královna.
Co Heidi dělá nejraději když je sama se sebou a nikdo na ni nevidí?
Spí :)
To se přeci nedá dělat po celou dobu co k tomu?
Ale dá :), já jsem strašně nedospavá, ale když se dospím tak mě čeká domácnost. Nemám žádnou paní na uklízení. Takže musím jednou za čas uklidit :), musím vyprat, vyžehlit a potom se věnuji jak manželovi, tak psovi i chodíme ven na procházky. A když je víc času tak mám ráda knížky.
V čem je to kouzlo, že si už po řadu let udržujete krásnou postavu?
To nevím :). Po pravě nic pro to nedělám a asi jsou to dispozice. Někdo když jí nepravidelně tak tloustne a já naopak hubnu. Nejsem vůbec na sledký a mám moc ráda maso, takže asi nikdy nestloustnu. Moje nejoblíbenější jídlo je studený vepřový bůček s chlebem.
Takže kdyby Vás chtěl někdo vyloženě uctít, tak by Vás měl pozvat na bůček s chlebem?
Hm... a s krémžskou hořčicí.
A co k tomu?
Pivo, k vepřovému jedině pivo.
Máte nějaké koníčky?
Kdysi mě bavilo šít a plést, ale dnes už na takové koníčky nemám čas a i když to zní velice srázovitě, tak mým největším koníčkem je má práce a moje zaměstnání.
Jakého máte psa?
Mám malého knírače Falca a je mu dvanáct a půl roku.
Dávala jste si do letošního roku nějaká předsevzetí?
Já mám do každého roku předsevzetí. Možná na jevišti působím sebevědomě a že si věřím, ale když sejdu z jeviště tak to není pravda, takže moje předsevzetí je to, abych v sobě vybudovala zdravé sebevědomí.

Vladimír Purgert - Záleský, Petr Papánek, Jakub Ludvík

aktualityterminyheidiaktivityrepertoardiskografievideofotkydoporucujikontakt